Svět není ani bílý ani černý, ale v komedii, kterou jsme si vybrali mají tyhle protipóly velký význam, taková je Černá komedie.

Černou komedii od Petera Shaferra jsme vybrali asi z dalších deseti her, které se nám líbili. Zaujalo nás právě ona záměna světla a tmy a toho co je člověk schopen dělat pod rouškou tmy. Abychom si to vyzkoušeli opravdu v reálu jaké to je, když člověk nevidí, navštívili jsme povinně všichni Neviditelnou výstavu, kde nás provázeli nevidomí nebo částečně nevidomí lidé. Abychom si pohyb po tmě zafixovali i do běžně viditelného života, zkoušeli jsme v různých cvičeních jak se orientovat a nacházet předměty. Na jedno cvičení se můžete podívat zde:

Velice nám pomohlo v této době Východočeské divadlo Pardubice, jehož soubor tuto hru právě také měl v repertoáru a ochotně nám předali kontakt na sochaře, který měl již formu na sochu - Budhu, která v uvedené hře má velký význam a která se vždy při "nehodě" rozbije a tak jsme nakoupili asi desítku těchto sošek. Bohužel nehody neměly jen sochy Budhů, ale také náš herec na kole, který je dnes naštěstí již plně v pořádku, ale ke hře jsme se již nevrátili a tak pár Budhů nám zůstalo stále ve skladu. 

Vojnarka v Jiráskově divadle

Když jsme poprvé získali možnost zkoušet v prostorách Husova sboru ani jsme netušili, že o patro níže, kde se konají bohoslužby, je původní Jiráskovo divadlo, které zde působilo od roku 1931. V době válečné okupace fungoval divadelní sál též jako kino s názvem Bio Helios. Konec tohoto prostoru přišel s rokem 1965, kdy zde bylo zakázáno provozování divadla a na dlouhá léta prostor již sloužil pouze jako sklad pneumatik a veškeré vybavení a zařízení bylo zničeno. Teprve v roce 2004 se rodí myšlenka znovuzrození zapomenutého prostoru a už v roce 2009 je zde otevřeno studio MANA. Naše divadlo přidalo ruku k dílu, a doslova kladivy a majzlíkem zde vykopávalo původní elevaci hlediště. Odehráli jsme několik benefičních představení, díky kterým se podařilo koupit a položit nový koberec do prostor hlediště. Zajistili sponzorské dary pro novou režijní kabinu, uklízeli a připravili vše na zahajovací večer, který byl ještě částečně v sutinách. První večer na velkém jevišti byl uskutečněn 18. března 2011 a naše divadlo bylo požádáno o nastudování ukázek ze hry, která v roce 1931 zde v tomto divadle zahajovala divadelní tvorbu - Vojnarkou.

 

Jarmark v Rychnově nad Kněžnou 2015

Pro každý divadelní soubor je velké zpestření, když může vyjet za svými diváky do míst, kde běžně nevystupuje a tak se to stalo i tento rok. Naše divadlo pozvali do Rychnova nad Kněžnou, kde pořádali Staročeský jarmark. Sluníčko tehdy svítilo tak, že teploměr vyskočil na 36°C, ale ve stínu nádvoří Kolowratského zámku bylo příjemně a tak nic nebránilo odehrát inscenaci Dívčí války. A jak takový jarmark vypadá se můžete podívat na následujícím videu:

 

Více z této kategorie: « 2012 2010 »

Události

28
kvě
Divadlo Karla Hackera
-
Praha 8
Datum 28. květen 2023, 19:00

10
čen
KD Zátiší Chabařovice
-
Chabařovice
Datum 10. červen 2023, 19:00

Kalendář

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

vítejte na našem webu

  • Jsme rádi, že jste dobrouzdali až k nám a ať už jste se na naše stránky dostali náhodou nebo cíleně, věříme, že zde najdete odpovědi na Vaše otázky a že Vás možná i přimějeme k tomu nás poznat blíže.

    Divadlo OKKO

přihlášení k odběru divadelního občasníku