Určitě jste se setkali s rčením, že "Někdy méně, znamená více".
A myslím, že u divadla to platí dvojnásob.

Již v předešlém roce jsme se rozhodli, že zkusíme dělat dva divadelní projekty najednou. Oslovili jsme režiséra Jiřího Pivrnce, který v té době působil v jiném amatérském divadle a pozvali ho na jedno naše představení. Jakmile představení zhlédl, naskakovaly mu postavy do jím vybrané hry jak kdyby byli naši herci pro tuto hru stvořeni. Proběhlo mnoho diskusí a slovo dalo slovo a najednou naše divadlo mělo vedle našeho hlavního režiséra Jana Kubíka nového režiséra. A vzhledem k tomu, že více než jeden režisér ve hře znamená divákova smrt, museli jsme mít dva samostatné divadelní projekty.

Prvním projektem byl pověřen Jan Kubík, který nejprve zvažoval převést vybrané české filmové šlágry do divadelního zpracování. V nabídce byl třeba Tajemný hrad v Karpatech, ale pak jsme se najednou dostali k volnému pokračování divadelní hry Dívčí válka od F. R. Čecha. A vzhledem k tomu, že Dívčí válka byla všemi milována, rozhodli jsme se sejít s autorem tohoto volného pokračování, Petrem Vernerem a diskutovali s ním uvedení jeho verze „Tyhle boty mě už tlačí!“ aneb Ženská válka. Původně byla hra napsána pro konkrétní moravský divadelní soubor takříkajíc na míru. Takže bylo jasné, že 18 postav a 20 vstupů není v našich podmínkách reálné a bylo nutné hru přepracovat. Dostali jsme povolení k úpravě hry a začalo se zkoušet. V průběhu zkoušení, asi po půl roce práce se ukázalo, že je to větší oříšek než jsme čekali a bylo nutné hru dále upravovovat. Celý projekt se nakonec dostal do slepé uličky, zvláště když autor nevyslovil souhlas k veřejnému provozování s námi navrženými úpravami. Tento neúspěch byl pro celý projekt a bohužel i pro tvůrčí skupinu doslova zničující. :-(

Druhým projektem byl pověřen Jiří Pivrnec, který si vybral pro realizaci známé dílo královny detektivek Agathy Christie a její divadelní hru Past na myši. Tuto hru je možné vidět pouze na prknech divadel jak amatérských, tak i profesionálních, ale v žádném případě ve filmové podobě na plátně či v televizi a v tom je tato hra zcela jedinečná. Navíc mistrovsky napsaná! Pamatuji si, že nás všechny hned od jejího prvního přečtení chytla a že jsme si ji zamilovali. Osobně bych řekl, že hra není určena pro nezkušené soubory a jako každá detektivka je nutné dodržet určitá pravidla. Pro náš soubor to byla výzva se kterou jsme se rvali skoro celý rok, ale nakonec se nám podařilo vytvořit dílo, které dobře reprezentuje amatérské divadlo i na poli profesionálním, jak svědčí uznání od Společnosti Agathy Christie, kterého si velmi vážíme. Scénu, kterou jsme pro hru vytvořili byla v jistých ohledech pro naše divadlo zcela nová. Realistický potisk plachet, které jsou připevněny na konstrukci, dobový nábytek a funkční okno tak navozují dokonalou iluzi Penzionu u Klášterní studně. V tomto roce bylo také 60. výročí od uvedení premiéry v Londýně, kde se hraje do dnes.

   

Slavnostní premiéra Pasti na myši byla uvedena 16. března 2012 ve vyprodaném Salesiánském divadle.

Tady se můžete podívat na cvičení, které jsme na začátku zkoušení praktikovali:

 

Více z této kategorie: 2011 »

Události

Žádné nadcházející události k zobrazení!

Kalendář

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

vítejte na našem webu

  • Jsme rádi, že jste dobrouzdali až k nám a ať už jste se na naše stránky dostali náhodou nebo cíleně, věříme, že zde najdete odpovědi na Vaše otázky a že Vás možná i přimějeme k tomu nás poznat blíže.

    Divadlo OKKO

přihlášení k odběru divadelního občasníku